Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu w Skoczowie

Kierownik oddziału: mgr Kamila Jordanek-Szepczyńska

Oddziałowa: Władysława Glajc

Sekretariat tel. : 32 438 61 75
e-mail:
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Charakterystyka oddziału:

Liczba łóżek: 38 (3 dodatkowe łóżka)

Sale: 18 sal (12 dwuosobowych z węzłem sanitarnym)

Powstał w 1988 roku jako Ośrodek Terapii Uzależnień w Katowicach - Szopienicach, którego częścią był oddział stacjonarny. W 2001 roku oddział został przeniesiony do Skoczowa. Obecnie wraz z utworzoną w Skoczowie Poradnią Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia stanowią jednostki organizacyjne katowickiego Centrum Psychiatrii.

Obejmują swym zasięgiem obszary gmin: Ustroń, Skoczów, Brenna, Żywiec, Jaworze i gmin ościennych.

Odział specjalizuje się w leczeniu uzależnienia od alkoholu, uzależnienia mieszanego: alkohol - narkotyki, alkohol – leki, alkohol – hazard.

Pacjenci korzystają z badań psychiatrycznych i internistycznych, konsultacji diabetologicznych, kwestionariuszy diagnostycznych.

Metodą leczenia jest terapia behawioralno – poznawcza, która opiera się na założeniach strategiczno strukturalnych terapii uzależnień, określająca obszary problemów pacjenta i kierunki pracy terapeutycznej. Terapia realizowana jest poprzez psychoterapię grupowa i indywidualną. Oddział zatrudnia specjalistów z zakresu psychiatrii, chorób wewnętrznych i diabetologii, psychologów, pedagogów, pielęgniarki oraz certyfikowanych instruktorów terapii.

Liczba co roku leczonych pacjentów to około 400 osób