W profilaktyce zdrowotnej październik jest utożsamiany z różowym miesiącem, Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Natomiast 15 października przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jest to czas, w którym zwraca się uwagę, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie lub wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką wojnę o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążeczka.

Nasze Centrum, mając świadomość wagi problemu, bierze udział w akcji pt. „Katowickie beboki w różowych szalikach- Badaj Piersi z Bebokami” organizowanej przez Fundację Oko w Oko z Rakiem oraz Miasto Katowice. Szaliki są robione przez pacjentów onkologicznych oraz przyjaciół fundacji. Akcji patronuje Prezydenta Miasta Katowice.

A oto nasza Beboczka Harmonia w różowym szaliku solidaryzuje się z uczestnikami wydażenia.

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.

Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.

Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że ​​praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.

Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:

  • źródło utrzymania;
  • poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
  • możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność;
  • platforma do ustrukturyzowanych działań i wiele innych korzyści.

W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.

Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.

źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2024

W związku z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2024 r., z dniem 1 września 2024r. ustala się następujące opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii.

NAZWA

CENA

Jedna strona kopii dokumentacji medycznej*

0,56 zł

Jedna strona wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej*

16,07 zł

Udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych*

 3,21 zł

*Ustawa o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta oraz niektórych ustaw (Dz. U. z dnia 26 kwietnia 2017 r. poz. 836) wprowadza następujące definicje:

  • wyciąg, skrótowy dokument zawierający wybrane informacje lub dane z całości dokumentacji medycznej.
  • odpis, dokument wytworzony przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem zgodności co do treści z oryginałem.
  • kopia, dokument wytworzony przez odwzorowanie oryginału dokumentacji medycznej, w formie kserokopii albo odwzorowania cyfrowego (skanu)

Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej:

  1. Pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3;
  2. W związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, o której mowa w art. 67e ust. 1;
  3. W przypadku udostępniania dokumentacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych.

Powyższe ceny są cenami brutto, zawierają podatek VAT w wysokości 23%.

Szanowni Państwo,

Zachęcamy serdecznie do głosowania na nasz projekt odnowy parku wokół szpitala

pn.: "Ogród terapeutyczny w Centrum Psychiatrii w Katowicach",

który startuje w ramach VI edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kod zadania pula EKO : MBO-0112/W/24.

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji,

dostępnej na stronie bo.slaskie.pl

https://bo.slaskie.pl/content/marszalkowski-budzet-obywatelski-wojewodztwa-slaskiego---vi-edycja 

lub papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny lub pozostawienie

w siedzibie szpitala - lista lokalizacji urn

https://bo.slaskie.pl/content/punkty-glosowania---mbo2024

Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego,

można także oddać głos w imieniu niepełnoletnich dzieci.

Bardzo liczymy na Państwa głosy oraz prosimy o rozpropagowanie

informacji o projekcie.

Głosowanie trwa do 9 września.

 

 

Zachęcamy serdecznie Państwa do głosowania na nasz projekt odnowy parku wokół szpitala pn.: "Ogród terapeutyczny w Centrum Psychiatrii w Katowicach", który startuje w ramach VI edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kod zadania pula EKO : MBO-0112/W/24.

Ogród to przestrzeń ogromnie ważna dla naszych pacjentów, służąca do terapii zajęciowej, hortiterapii i arteterapii, zapewniająca także relaks i wypoczynek. Leczenie poprzez kontakt z roślinami korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz rozwój osobisty. Terapia obejmuje obszary intelektualny, społeczny, emocjonalny i fizyczny. Praca z roślinami redukuje stres, napięcie mięśniowe i wzmacnia poczucie własnej wartości. Altana umożliwia prowadzenie terapii integracyjnych i spotkań rodzinnych, tworząc przyjazne środowisko zielone i bez barier
architektonicznych. Zdrowe środowisko to zdrowszy człowiek!

Ogród terapeutyczny w Centrum Psychiatrii  to nowe zagospodarowanie terenu, takie jak rozszczelnienie nawierzchni (retencja), wykonanie ścieżek spacerowych oraz posadzenie antysmogowych pnączy. Pielęgnacja drzew i nowe nasadzenia przyczynią się do poprawy estetyki i funkcjonalności ogrodu

 
         

 Park obecnie

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie bo.slaskie.pl oraz papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny (lista lokalizacji urn). Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa, którzy mogą wybierać spośród 62 zadań dopuszczonych do głosowania.

"Inwestycje realizowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego to w praktyce pozytywne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości – w dzielnicach, na ulicach, a nawet podwórkach. W szóstej już edycji tego ważnego przedsięwzięcia Mieszkańcy złożyli 81 propozycji zadań, które ich zdaniem powinny być zrealizowane w 2025 roku, a 62 zadania zostały dopuszczone do głosowania. W tym roku dominowały zadania o charakterze prozdrowotnym, dużym zainteresowaniem cieszyły się również zadania z zakresu sportu i kultury. Czas wybrać te najlepsze. Zapraszam do głosowania!" - zachęca marszałek Wojciech Saługa.

W ramach głosowania każdy mieszkaniec województwa śląskiego przyznaje po jednym punkcie dla zadań zgłoszonych w puli EKO oraz REGIO. Głosować można tylko jeden raz – podczas jednej sesji logowania należy wybrać zadania z obu pól.

Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe. Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Oto 4 proste kroki, które należy wykonać, by zagłosować w panelu dostępnym na stronie bo.slaskie.pl:

  • KROK 1 – wybierz zadania: jedno zadanie w puli EKO oraz jedno zadanie w puli REGIO (z dowolnego podregionu). Jeżeli zmieniłeś zdanie i chcesz inaczej przyznać głosy - kliknij ponownie w wybrane zadanie. Możesz też kliknąć ANULUJ WYBÓR na dole strony - wówczas zostaną usunięte wszystkie zaznaczenia. Uwaga - wyboru dokonujemy podczas jednej sesji dla zadań w puli EKO i REGIO.
  • KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (numer telefonu, imię i nazwisko, datę urodzenia, gminę).
  • KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ
  • KROK 4 – zatwierdź oddawane punkty, wpisując kod, który otrzymasz smsem na wskazany numer telefonu, a następnie kliknij ZATWIERDŹ

Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania.

Jeżeli napotkasz na problemy podczas głosowania, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgodnie z Regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego o wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy województwa w drodze głosowania. Realizowane będą zadania wybrane przez mieszkańców, czyli takie, na które oddany będzie co najmniej jeden głos. Potrwa do 9 września 2024

źródło: https://bo.slaskie.p

Wyniki głosowania poznamy w październiku.