Drukuj
Odsłony: 12116

Oddział Dzienny Psychiatryczny I

Ordynator: lek. med. Andrzej Paluchiewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pielęgniarka koordynująca: mgr Iwona Witosz

Sekretariat tel. : 032-603 85 08


Zespół:

Witold Fronc – specjalista psychiatra ( staż pracy od 1992r.)
mgr Sonia Korus-Deka – psycholog, terapeuta środowiskowy (certyfikat nr 342/214), interwent kryzysowy, ukończone szkolenie do certyfikatu PTP (staż pracy – od 2005r.)
Andrzej Paluchiewicz - specjalista psychiatra, ukończony 3 letni kurs terapii systemowej, specjalista terapii środowiskowej (certyfikat nr 049/2011) (staż pracy – od 1986r.)
mgr Robert Radwański - psycholog, psychoterapeuta SNP PTP ( nr certyfikat 743), specjalista terapii środowiskowej (certyfikat nr 054/2011) (staż pracy – od 2002r.)
mgr Iwona Witosz - pielęgniarka koordynująca (staż pracy – od 1988r.)
mgr Irena Wytyczak - psycholog kliniczny, psychoterapeuta SNP PTP ( nr certyfikatu 387), superwizor aplikant, specjalista terapii środowiskowej ( certyfikat nr 71/2011) (staż pracy – od 1989r.)
mgr Klaudia Zgraja - terapeuta zajęciowy, trener umiejętności psychospołecznych (staż pracy – od 2011r.)

Zespół pracuje pod superwizją.
Oddział uzyskał rekomendację Wydziału Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Oferta:
- leczenie psychiatryczne
- kompleksowa diagnoza psychiatryczna i psychologiczna z opracowaniem planu dalszego leczenia, terapii,rehabilitacji
- rehabilitacja psychiatryczna w oparciu o społeczność terapeutyczną i trening umiejętności społecznych
- psychoterapia indywidualna w różnych modelach
- psychoterapia grupowa
- współpraca z rodzinami i systemami leczącymi

Oddział Dzienny Psychiatryczny powstał w 1993 roku. Jesteśmy jednym z ogniw systemu lecznictwa psychiatrycznego. Pracujemy zgodnie z komplementarnym modelem biopsychospołecznym, to znaczy łączymy farmakoterapię z oddziaływaniami na sferę psychospołeczną. Pracujemy głównie z osobami z rozpoznaniem schizofrenii i psychoz schizofrenopodobnych. Od początku istnienia oddziału pracowaliśmy w formule społeczności terapeutycznej. Ideą społeczności terapeutycznej jest budowanie atmosfery zaufania poprzez swobodną i otwartą komunikację , uważność na siebie, otwarte dzielenie się myślami dotyczącymi rozumienia życia psychicznego i zachowania, wspólne planowanie czasu i aktywności - dostosowane do potrzeb i możliwości. Idea, którą próbujemy realizować tą metodą pracy to zbudowanie i umocnienie doświadczenia pacjenta jako partnera procesu terapeutycznego.
W pracy z grupą łączymy oddziaływania rehabilitacyjne, psychoedukacyjne oraz psychoterapeutyczne, prowadzące do:
- zwiększania kompetencji i umiejętności społecznych oraz odzyskiwania umiejętności ograniczonych przez chorobę
- zwiększania wiedzy na temat specyfiki własnej choroby oraz sposobów radzenia sobie z jej objawami
- zwiększania wglądu we własne problemy psychologiczne

Grupa ma charakter otwarty - to znaczy nowe osoby przyjmowane są do grupy w miarę zwalniających się miejsc. Dużą wagę w procesie leczenia, terapii i rehabilitacji przywiązujemy do konsultacji systemowych - spotkań z rodziną pacjenta oraz osobami zaangażowanymi w leczenie, pomaganie osobie chorej. Równolegle do terapii w grupie odbywa się współpraca indywidualna z lekarzem psychiatrą i psychologiem.
W konstruowaniu długoterminowych programów rehabilitacyjnych staramy się pozostawać w dialogu z wszystkimi strukturami wspierającymi ten proces (Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespół Leczenia Środowiskowego, hostel, PZP, MOPS).
Pobyt w Oddziale Dziennym trwa standardowo 12 tygodni, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach dopołudniowych (8-14). Pacjenci otrzymują dwa posiłki w ciągu dnia. W oddziale przebywa jednorazowo około 20 osób, rocznie świadczymy usługi dla około 120 pacjentów. W oddziale znajduje się sala terapii oraz sala kuchenna z dwoma stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu.

Przyjęcie do oddziału:

Do przyjęcia potrzebne jest skierowanie od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego. Skierowanie ważne jest 14 dni od daty wydania. Przyjęcie odbywa się po rozmowie kwalifikacyjnej. Możliwość telefonicznego lub mailowego uzgodnienia terminu rozmowy.